Aleviler, dinsel bir topluluktur ve bu toplumun kendine has bir müziği vardır. Bu müzik; alevi türküleri,semahları ve deyişleri olarak ifade edilir ve inanç felsefesinin insan ruhuna ve düşüncesine daha kolay hitap etmesini sağlar.

Dinsel müzikler daha çok dinsel törenler, toplantılar sırasında seslendirilir. Genel anlamda dinsel ilâhiler, müzikler gündelik yaşamda yokturlar. Bu durum Aleviler ve Alevi müziği için geçerli değildir. Bu dünyada eşine ender rastlanan bir durumdur. Alevi türküleri, semahları ve deyişleri salt  Alevilerin ibadet törenlerinde değil, yaşamın bütününde yer alır. Yine Alevi müziği salt Alevilere hitap etmez. Toplumun bütün kesimlerine hitap eder. Bu Alevi müziğini gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası yapar.

Alevilerde vazgeçilmez olan saz, söz, semah, Alevilerin belleklerini yitirmelerini engeller, onları moral olarak motive eder, duygularını fetheder, bilinç verir, toplumu birbirine kenetlenmesini sağlar. Alevi önderleri bu gerçeği görmüşler ve önderliklerinin yanı sıra aynı zamanda sanatsal anlamda üretimleri ile Aleviliğin evrenselleşmesini sağlamışlardır. Örneğin Şah İsmail. Şah İsmail’in Hatayi mahlâsı ile yazdığı şiirler, türküler günümüzde dahi popülerdir.

Alevi müziği salt dinsel bir müzik olmayıp yaşamın içinde, gündelik sorunlardan tutalım insanın duygularına kadar hitap edebilen ve böylece insanı moral olarak yücelten, onu felsefi olarak geliştiren, toplumsal olarak örgütleyen bir işleve sahiptir. Bu tarihboyunca böyleydi. Günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

Alevi Türkülerini dinlemek için bizi takip edebilirsiniz.

http://www.zohreanaforum.com

3 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Alevi Türküleri sitenizi çok beğendim. Türkülerin geniş kitlelere erişebilmesi için harcadığınız bu emek umarım karşılığını bulur. Alevi deyişleri, Alevi semahları hergün arkaplanda çalar ve ruhumu dinlendirir. Toplumsal duruşumuzun kamuoyuna yansıması türkülerimizin bizden önce topluma ulaşması ve kabul görmesi ile yansıdı. Artık her yerde saz kursları,türkü kafeler var ve Alevi türküleri dilden dile kulaktan kulağa yayılıyor. İyi çalışmalar canlar…

  2. Söylenen her deyiş, her nefes, her tevhit, her miraçname semah dönen canları bir adım daha turnalar misali göğe ağartıyor. Semahın ilahi bir aşk olduğunun bilincinde ve ayırdın da olarak aşk ile semah dönen canlar cümle varlıkla hemhal olup bütünleşirler. Bütünleştikçe, cümle varlıkla bir oldukça, cümle
    varlıkta yok oldukça var olurlar. İlahi bir aşk olan semah ancak bu manada olursa, bu amaçta olursa değerli olur.

  3. Dünya insanlık tarihinde bilimsel olarak Alevi türküler dertli duygusal gerçekçi derin kültürü kaliteli müzikleri zevk ve çoşkunluk veriyor çok seviyorum saz çoşuyor şaha kalkmış konuşuyor ötüyor zengin bilimsel çalan Alevi kardeşlerimizi çok seviyorum tüm Alevi canlara sağlık mutluluk başarı özgürlük diliyorum. Dersim ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.