Alevi Türküleri-Aynayı tuttum yüzüme-Hilme Dede Baba

Aynayı tuttum yüzüme
Ali göründü gözüme
Nazar kıldım ben özüme
Ali göründü gözüme

Adem Baba Havva ile
Hem allemsel esma ile
Çarhı felek sama ile
Ali göründü gözüme

Hazreti Nuh Neciyullah
Hem İbrahim Halilullah
Sina’daki Kelimullah
Ali göründü gözüme

İsayi Ruhullah odur
İki alemde şah odur
Cümlemize penah odur
Ali göründü gözüme

Ali evvel Ali ahir
Ali batın Ali zahir
Ali tayyip Ali tahir
Ali göründü gözüme

Ali candır Ali canan
Ali dindir Ali iman
Ali rahim Ali rahman
Ali göründü gözüme

Hilmi gadayi bir kemter
Görür gözüm dilim söyler
Her nereye kılsam nazar
Ali göründü gözüme

Hilmi Dede Baba 

6 YORUMLAR

 1. Merhaba, Alevi türküleri ve deyişleri dinleyerek büyüdüm. Hayatıma ne kadar olumlu yansıdığını söylesem inanamazsınız. Türkülere olan merakım beni saza yönlendirdi ve bugün bir kafede saz çalıyorum. Yaşanmış türkü hikayeleri özellikle dikkatimi çeken konular arasında. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Güncel alevi haberleri ile sizi takip ediyorum. Aleviler adına böyle güzel sitelerin olması önemli bence. Malum artık her şey basın gücüne dayanıyor…

  • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Bir misyonumuz var ve misyon Alevi müzikleri olarak ifade edilen Alevi türküleri,deyişleri,nefesleri,duazı imamları,semahlarının daha çok insan tarafından dinlenmesini sağlamaktır. Siz değerli takipçilerimize de burada bir görev düşüyor 🙂 O da sitemizin tanıtımına katkıda bulunmak. Sosyal medya ortamlarında paylaşımlarda bulunmak.

   iyi günler.

 2. Alevi değişlerini, dörtlüklerini hep dinledimizde içimize bir acı bir hüzün düşer, bu hüzün ve acı Kerbela’nın , Ehlibeytin acısı ve hüznüdür…

  • Sevgili can, bu anlamlı mesajınız hepimizi duygulandırdı. Alevi toplumunun gelen giden bütün yol uluları Kerbela’nın acısını hem yaşamış hem de yaşatmıştır. 1500 yıl sonra eğer Hz.Hüseyin adı dillerde,gönüllerde gözyaşı ile yad edilip onun için ibadetler yapılıyorsa bu da yine Ehlibeyt’in kerameti ve önemini gösterir. Ehlibeytin bitmeyen yası matemi Hz.Hüseyin ve ondan sonra gelen yine Ehlibeyt canlarıdır. Ehlibeyt olmak kolay bir mesele değildir. Tüm haksızlıklar karşısında istisnasız olarak her dönemde tek başına kalsa da duran ve Hakkın gerçeklerini haykıran yine Ehlibeyt’tir.

   Bütün insanları Hak eşit yaratmıştır. Bütün insanlık adına can cömertliği yapan Ehlibeyt’i hakkın bütün kulları sevmeli, saymalı ve arkasında durmalıdır. Bunu başaran tüm canlara selam olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.